Basından

Saymaya Girişmedik: Reddedilen Önergeler, Kapatılmış STK’lar ve Hrant Dink’i Öldüren Nefret Söylemi


Nefret söylemi ve nefret suçları kavramları Türkiye’de yıllarca STK’ların ipi çektiği bir ortamda konuşuldu, bugün ise ses çıkarmak zor olduğu için kısıtlı bir çevrede tartışılıyor. Hrant Dink cinayetinin taşlarını döşeyen nefret söylemi ve nefret suçlarını, İletişim Profesörü İnceoğlu’na sorduk.

Devamı..

Yasemin İnceoğlu: Suriyeli sığınmacılara toplumun bakışı ve medyanın dili çoğu zaman birbirine paralel


Yılbaşında Taksim’de eğlenen Suriyeli sığınmacılar toplumda farklı tepkilere yol açtılar. Bu tepkileri, medyanın azınlıkları ele alış şeklini ve medyanın toplumu biçimlendirmedeki önemini İletişim Akademisyeni Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu NewsLabTurkey için değerlendirdi.

Devamı..

Yeni medyada nefret söylemi daha kolay üretiliyor


Yeni medyada nefret söylemi, dijitallik, etkileşimsellik ve kullanıcı kaynaklı içerik gibi özelliklerden dolayı, geleneksel medyaya göre daha kolay üretiliyor. Üstelik yeni medya ortamlarında nefret söyleminin kontrolü ve denetimi de pek mümkün değil. Yapılan tahribatı düzeltmek ise uzun uğraşlar gerektiriyor.

Devamı..

Medya kötü bir sınav veriyor!


Seçimlere az bir süre kala anaakım medya, gerçekleri çarpıtıyor, ötekileştirici bir dil kullanıyor. BirGün’ün sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İnceoğlu, “Medya kötü bir sınav veriyor” diyor

Devamı..

CHP'li vekilden ırkçı söylem


Paskalya bayramında siyasette ırkçı söylemler devam ediyor. Konuyu Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Garo Paylan ve Selina Doğan Artı Gerçek'e değerlendirdi.

Devamı..

Haberleri nasıl okumalıyız?


Medya okuryazarlığı bilinci arttıkça, haberlerin okunması, algılanması ve yorumlanması da farklılaşacak. Böylece hem medyanın gelişimi hem de toplumun farkındalığı artacak.

Devamı..

Gündüz Vassaf: 1968 kuşağı bencildi, 'Devlet bize gölge etmesin, başka ihsan istemeyiz' düşüncesindeydik


Gündüz Vassaf’ı onlu yaşlarımdan itibaren tanıyorum. Çocukluğumdan beri yaşadığım Sedef adası ailemizin benim için önemli üyelerinden biri, aklına ve vicdanına çok güvendiğim ve en önemlisi yaşamıma dokunmasına izin verdiğim sayılı insanlardan biri. Eskinin Gündüz abisi iken yıllar içerisinde Gündüz oldu benim için. Bu da her zaman ettiğimiz sohbetlerden biri gibiydi çok samimi, içten ve keyifli…

Devamı..

TGC-KAS 86. Yerel Medya Semineri Eskişehir’de başladı


Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 86’ıncısı 29-30 Eylül 2017 tarihlerinde Eskişehir’de yapılıyor. Seminere Bursa, Afyon, Bilecik, Bolu, Eskişehir, Kütahya illeri ve ilçelerinden gazeteciler katıldı.

Devamı..

Ermenistan’ın yok sayılan gerçeği: LGBTİ’lere tolerans sıfıra yakın


1991 yılında demokratikleşme sürecine adım atan Ermenistan, Sovyet döneminde hiç tartışmaya açılmamış veya özellikle gizlenmiş bazı gerçeklerle yüzleşmeye başladı.

Devamı..

İki ülke arasında bir barış ve dostluk elçisi; Lerna Balıkçı Özder


Sevag Balıkçı'nın kardeşi: Ben Türklere düşman olamam, hepimiz dostuz kardeşiz

Devamı..

“Referandum Sürecinde Basın İyi Bir Sınav Vermiyor!”


İletişim ve gazetecilik akademisyeni Prof.Dr. Yasemin İnceoğlu, Türkiye’de basının durumunu, referandum sürecinde basının rolünü ve sosyal medyanın etkilerini Açık Gazete’den Savash Porgham’a değerlendirdi.

Devamı..

Dr. Aslam: "Barış Gazeteciliği" Gazetecilere Anlatılmalı


Dr. Rukhsana Aslam’ın ve Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun katılımıyla "Çatışma/Uyuşmazlık Çözümünde Barış Gazeteciliği ve Tarafsızlık Miti Konferansı" Galatasaray Üniversitesi’nde yapıldı.

Devamı..

Barış gazeteciliği perspektifinden katliam haberleri


Gazeteci her zaman mağdurun yanında olmalı, lider odaklı değil, insan odaklı haber yapmalıdır.

Devamı..

Akademisyen Yasemin İnceoğlu: Paris’te yaşam biçimine saldırıldı


Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, geçtiğimiz hafta akademisyenlerle bir araya gelmek üzere Paris’e gitti.

Devamı..

Saldırılar özendiriliyor


Prof. İnceoğlu: Başta Ahmet Hakan’a olmak üzere basın özgürlüğüne yönelik saldırılarda iktidarın tutumu özendirici yönde oluyor

Devamı..

İlkelliğe varan bir histeri: Linç


Sosyal medyada paylaşılan ve Doğu Türkistan’da yaşananlarla ilgili olduğu söylenen pek çok fotoğraf ve haber nedeniyle sokaktaki her çekik gözlüyü dövmeye kalkmak…

Devamı..

IŞİD’in ilk kurbanı gerçekler


IŞİD’in ilk kurbanı gerçekler / Bashaber - 02.11.2014

Devamı..

"Ama"lı Özgürlük


"Ama"lı Özgürlük / Cumhuriyet Gazetesi - 29.08.2014

Devamı..

Yasemin İnceoğlu: Haksever Nefret Söylemine Müdahale Etmeliydi


Gazeteci Haksever'in cumhurbaşkanı adayı Erdoğan ile yaptığı "Adaylar Konuşuyor" programını Prof. Dr. İnceoğlu değerlendirdi: Siyesetçinin hesap verme, gazetecinin bilgi edinme hakkını kullanma görevi var.

Devamı..

Okyanus"u Kim Öldürdü?


Okyanus"u Kim Öldürdü? / Evrensel - Kadın 06.07.2014

Devamı..