Basından

“Sati” Ritüel mi, Barbarca Bir Uygulama mı?


Hinduizm’de küçüklükten itibaren kız çocuklarına, kocalarının, onların her şeyleri oldukları, babaerki normları içselleştirmeleri ve yaşamlarını iyi eşler olarak sürdürmeleri öğretilir.

Devamı..

Hint Medyasında Müslüman İmgesi


Hindistan’da medyanın Müslümanları temsil etme biçimi, onların bilinç seviyesi, kendilerine duydukları güven veya güvensizlik, özgürce hareket etme, buna bağlı olarak kime inanacakları, kime şüphe ile yaklaşacakları konularında belirleyici rol oynuyor.

Devamı..

Hintli Gazeteciler Üzerine Antropolojik Bir Analiz


Günümüzde Hindistan’da gazeteler artık daha önce okunmadıkları kadar okunuyorlar. Yüksek tirajlı gazetelerde politik sorunların gerek yerel gerek bölgesel olarak yoğun olarak ele alındığı görülüyor.

Devamı..

Hindistan'ın Ötekileri: Müslümanlar


'Müslüman topluluğu 'kurban' sendromunu kendilerine yakıştırarak ve hatta haddinden fazla benimseyerek zaman içinde kendilerini kurban gibi hissetmeye başladılar'

Devamı..

Hindistan medyası Keşmir sorununa nasıl yer veriyor?


Keşmir sorunu, 1948 yılından itibaren Birleşmiş Milletler'in gündeminde yer almakta, BM Güvenlik Konseyi’nin 1948 yılında Keşmir’in geleceğine ilişkin aldığı halk oylaması kararına rağmen, Hindistan bölgeyi işgal etti

Devamı..

Tecavüzler Diyarı: Hindistan


Hindistan’ın tecavüz salgınını tedavi etmenin temel şartı, tabandan tavana doğru toplumun her kesiminde yaygın olacak bir eğitim.

Devamı..

Hindistan’da Namus Bahanesiyle İşlenen Cinayetler


Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin namus cinayeti faillerinin ölüm cezasına çarptırılması yönünde bir kararı mevcut. Şimdilerde yeni bir tartışma şu soru ekseninde dönüyor: Hindistan’ın acil olarak ayrı bir namus cinayetleri yasasına mı ihtiyacı var?

Devamı..

Ayrımcılıkla Mücadelede "Ötekiler" Unutuldu


Demokratikleşme paketindeki ayrımcılıkla mücadele stratejisini değerlendiren Prof. İnceoğlu, "Cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, sağlık durumu ve HIV ile yaşayanlara hiç değinilmemiş" dedi.

Devamı..

Nefret suçları cezalandırılacak


Hükümetin önümüzdeki günlerde açıklamayı planladığı demokratikleşme paketi kapsamında nefret suçlarına ağır cezaların gelmesi bekleniyor

Devamı..

İnceoğlu: Nefret Söylemiyle Dışladıkladıklarınızın Tepkisi Kaçınılmaz


TGC ile KAS'ın düzenlediği “Gazetecilik ve Nefret Söylemi” konulu panelde konuşan Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, "Medya okuryazarlığı dersi RTÜK ve MEB aracılığıyla yani iktidarın elindeki iki kurum tarafından veriliyor" dedi.

Devamı..

"Türkiye Başka Bir Medyayı Umut Ediyor"


Gezi direnişinde medyanın durumunu bianet'e değerlendiren Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu geleneksel medyanın artık öz-eleştiri yapması gerektiğini, Türkiye'nin "başka bir medya" umudunda olduğunu söyledi.

Devamı..

‘Sosyal medyada yeni düzenlemeye gerek yok’


Hükümet üyeleri Gezi olaylarından sonra sosyal medyaya yönelik düzenleme yapılacağını söyledi ama hukukçular ve iletişimciler yeni düzenlemeye gerek olmadığını savundu

Devamı..

Prof. İnceoğlu: TBMM çatısı altında cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor!


Bülent Arınç ile tartışan CHP'li Aylin Nazlıaka, bugün Ankara Adliyesi’nde Arınç hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu

Devamı..

Suçlamalar linç kampanyası kıvamında


ladyimam rumuzuyla yazan öğretmenin kişisel verilerini çalmak bunları deşifre etmenin suç oluşturup oluşturmadığına karar vermek için özelyaşamına karşı işlenip işlenmediğine bakmak gerekir. Bu da zaten TCK’nın özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar bölümünde düzenlenmiştir. Öğretmen bir yurttaş olarak eleştirme ve yorum yapma hakkını kullanmaktadır ve de bunu kendi özel hesabından yapmaktadır. Burada öğretmenin mesajları hakaret içermediği müddetçe suç teşkil etmez. Öğretmene yöneltilen suçlamalar linç kampanyası kıvamında olup çoğu da dayanaksız suçlamalardır (CHP’li olduğu, CHP’nin kendisine tatil yaptırdığı, ders saatlerinde twit atması gibi.) Diğer yandan, Bilişim Suçlarını düzenleyen yasalarda izinsiz erişim, şifre kırmak veya değiştirmek suretiyle kişisel verileri ele geçirmek suçtur.

Devamı..

Evlat acısı bile dinlemediler


BDP’li Sırrı Sakık’ın 25 yaşındaki oğlu dün Ankara’daki evlerinin balkonundan atlayarak intihar etti. Sakık, hayatının en büyük acısını yaşarken twitter’da oğlunun ölümüyle ilgili yapılan öfke ve hakaret dolu yorumlar büyük tepki çekti

Devamı..

"İhtiyacımız Sansür Değil, Barış Gazeteciliği"


İnceoğlu ve Birgit, Başbakan Erdoğan'ın "medya terör haberlerini vermesine" sözlerine tepki göstererek kamunun bilgi edinme hakkının ortadan kaldırılmak istendiğini belirtti ve böyle bir çatışma döneminde ihtiyaç duyulanın barış gazeteciliği olduğunu söyledi.

Devamı..

Faşizm TT oldu: “Açılım değil, katliam istiyoruz” - Yeşil Gazete


Türk ve Kürt halkları arasında sorun olmadığı, sorunun siyasetçilerden kaynaklandığı söylenir… Oysa Twitter’da gördüğümüz manzara, bunun tersini kanıtlıyor… Başlıktaki cümle, Türk halkına ait maalesef…

Devamı..

Türkiye"de Gecikmeli Kampanya #ARAKANdiyeBiryerVar


Türkiye"de Gecikmeli Kampanya #ARAKANdiyeBiryerVar - 27.07.2012 Milliyet Dış Haberler

Devamı..

Yeni Trend - Tanımadığından Nefret Etmek


Yeni Trend - Tanımadığından Nefret Etmek 15.07.2012 / Akşam Pazar

Devamı..

Nefret Söylemi ve/veya Nefret Suçları - Açık Radyo


Geçen hafta Hikâyenin Kadın Hali’nde, "Nefret Söylemi ve/veya Nefret Suçları" başlıklı kitabı derleyen Yasemin İnceoğlu ile nefret suçu ve nefret söylemi kavramından, medyanın rolünden, Nefret Suçları Yasası Platformu’ndan söz ettik.

Devamı..