Güncel

Sıfır Ayrımcılık Derneği, 28 Ekim -3 Kasım 2018 tarihleri arasında Kuşadası'nda


Journalism ‘A Peacekeeping Agent’ at the Time of Conflict


Journalism as a ‘Peacekeeping agent’ at the Time of Conflict’ offers various perspectives to the question ‘Could journalism play a role as a peacekeeping agent in many contexts of conflict?’ with the contribution of academics from different countr

Medya iyi niyet, anlayış ve kültürlerarası saygıya dayalı bir diyalog için zemin hazırlamalı


Nefret söylemi medyanın farklı biçimsel formatlarında farklı hedef kaygıları ve içerikleriyle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Medya üreticileri bireysel veya çalıştıkları kurumsal ideoloji bağlamından kaynaklanan nedenlerden dolayı medya ürünlerine/enformasyonlarına örtük veya açık bir şekilde bilinçli veya bilinçsiz olarak nefret söylemine neden olan söylemleri ekiyor. Ya da bu söylemleri üreten kişilerin ifadelerine medyalarında yer vererek bu duruma dolaylı olarak sebep oluyor.

Kadınlar Günü’nde ‘kadına yönelik’ 4 çok önemli mesaj


8 Mart ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ geldi... Kadınların işçi haklarının, seçme ve seçilme haklarının savunulduğu bir gün olarak dünya gündemine giren bu gün tüm dünya kadınlarının günü... Dünyada ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ kutlanırken, Türkiye’de saygı duyulacak işlere imza atan kadınlar da bu özel günle ilgili düşüncelerini sozcu.com.tr’de dile getirdi.

Prof.Dr. Yasemin İnceoğlu’yla Türkiye’de Basının Hal-i Pür Melali


SAVASH PORKHAM / AÇIK GAZETE – Türkiye’de iletişim ve gazetecilik biliminin duayen akademisyenlerinden Prof.Dr. Yasemin G. İnceoğlu, Türkiye’de basının güncel durumunu farklı akademik perspektiflerle Gazeteci/Akademisyen Savash Porgham’a değerlendirdi.

Uğur Mumcu - Demokrasi ve Basın Şehitlerini Anıyoruz...


Ermenistan’daki nefret söylemine bakış


İletişim uzmanı Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, geçtiğimiz günlerde nefret söylemi çalışması kapsamında Ermenistan medyasındaki durumu yerinde incelemek üzere Yerevan’a gitti. İnceoğlu Ermenistan’daki sorunları ülkenin bu konulara kafa yoran gazetecileri ile konuştu.

24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü


İstanbul- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü Toplantısı'nda konuşmacılar halkın haber alma hakkının korunması için gazetecilerin görevlerini yapmaya devam edeceklerini söylediler.

TGC’de Basın Özgürlüğü Toplantısı Düzenlendi: "Sıkıntı Çok Büyük"


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü toplantısı bugün TGC Burhan Felek Salonu’nda düzenlendi.

Ermenistan’ın yok sayılan gerçeği: LGBTİ’lere tolerans sıfıra yakın


1991 yılında demokratikleşme sürecine adım atan Ermenistan, Sovyet döneminde hiç tartışmaya açılmamış veya özellikle gizlenmiş bazı gerçeklerle yüzleşmeye başladı.

‘Irkçılığın aşılabilmesi için ilk adım, davacı olmaktır’


Almanya’daki ‘NSU davası’, neo-Nazi terör örgütü ‘Nasyonal Sosyalist Yeraltı’nın (NSU), 2000 ile 2007 yılları arasında işlediği 10 cinayeti* (sekizi Türkiyeli, biri Alman, biri de Yunanlı), 24 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan üç bombalı saldırıyı ve 15 banka soygununu kapsıyor.

Togses - Yeni Medyada ayrımcı, ötekileştirici söylemler, nefret söylemi ve mücahadele yolları