Makaleler

Tsunami haberleri üzerine...


Yasemin İnceoğlu
12 ülkede 280 bini aşkın kişinin ölümüne yol açan tsunami faciası, küresel köyün sınırlarının aslında ne kadar da küçüldüğünü bir kez daha kanıtlamış oldu.
1883’de Sumatra’daki Kraratoa volkanının patlama haberini Alexander Cameron’un Londra’ya ulaştırması beş gün sürmüştü. Oysa ilk görüntülerin, turistlerin dijital kameraları ile çektiği tsunami felaketine CNN ilk beş dakika içinde bağlanabildi.

Devamı..

Weapons of Mass Destruction or Weapons of Mass Deception?


Yasemin İnceoğlu*-İnci Çınarlı**-Sedat Aral***
Introduction
After the end of the Cold War an immediate enemy hunt has begun for the politicians and secret services as well. Especially in the last fifteen years period, ‘yellow journalism’ creating ‘culture of fear’ replaced the sensitive equilibrium of the world political map. Consequently, it was a unique opportunity for policymakers, officials and journalists in the search of enemy, ever since no more hostile sides, country or ideology remaining. Besides, in the “new world disorder” just a brief statement is sufficient in order to blame a country or even to plead as a pretext of casus belli: “… acquisition and developing weapons of mass destruction”. More importantly, media manipulation facilitates this statement to become a “magic word” which could easily open the doors of conventional wars, or even tiny nuclear wars using tactical nuclear weapons. Nowadays, once again political and media agenda are struggling to create a new “threat”; Iran.

Devamı..

Beşinci Kuvvet


Ignacio Ramonet
Çevirenler: Yasemin G. İnceoğlu - Nurdan Akıner - Utku Uraz Aydın
Medya, toplumlarımızın demokratik yapıları içinde iktidarın kötüye kullanılmasına karşı yurttaşların bir başvuru merci olmuştur. Gerçekten de üç geleneksel kuvvet olan yasama, yürütme ve yargının şaşırması, yanılması, hata yapması mümkündür.

Devamı..

Yurttaş gazeteciliği şart


Yasemin İnceoğlu
Liberal küreselleşme sürecinin ivme kazanmasıyla birlikte, medya karşı güç olma işlevini yitirdi. Bu nedenle `dördüncü kuvvet medya`yı denetleyen `beşinci kuvvet yurttaş` gereksinimi doğdu

Devamı..

Bilgi edinme hakkı yasalaştı, haberiniz var mı?


Yasemin İnceoğlu
Vatandaşa tanınan bilgi edinme hakkına sınır getiren maddedeki 'devlet sırrı'nın kapsamı bir an önce açıklığa kavuşturulmalı

Devamı..

Dezenformasyonda Süreklilik: Irak Üzerine Savaştan Örneklerle


Y. Inceoğlu - N.Akıner
Giriş
George W. Bush yönetimi, Irak'ın işgaline yönelik savaş politikasını desteklemek amacıyla, işgal öncesinden başlayarak asılsız haber yaydı.
Amerikan yönetimi, kamuoyunu yönetmede ve savaş politikaları için rıza üretmede, son derece başarılıydı. Anaakım medya da, Amerika'nın savaş politikası için halk desteğinin seferber edilmesinde yardımcı oldu.

Devamı..

Continuity in Disinformation: with Some Examples From the War on Iraq


Y. Inceoğlu - N.Akıner
Abstract
George W. Bush administration itself systematically disseminated lies to promote its war policy on occupation of Iraq. The US government was extremely successful in managing public opinion and engineering consent to their war policies.

Devamı..

Saddam'ın yakalanışının ardından


Yasemin İnceoğlu
Bir süre önce yakalanan devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in nerede, nasıl yargılanacağı henüz bilinmiyor. İran, 'Saddam diktatörünü kim donattı' sorusuyla ABD'yi suçladı. Irak'ta ise yoksulluk, işsizlik ve kaos ortamı sürüyor

Devamı..

Medyayı suçlamanın mantığı yok


Yasemin İnceoğlu
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İngiliz Başkonsolosluğu ve HSBC Genel Müdürlüğü önündeki bombalı saldırıların faturasını medyaya çıkardı.
Cerrah'ın 22 Kasım'daki talihsiz açıklamaları, haklı olarak tüm medyanın sert tepkiler vermesine neden oldu. Bu saldırgan, suçlayıcı ve polemikçi tonun kökeninde muhtemelen, 21 Kasım'da toplanan MGK'nın, Emniyet Müdürlüğü'nü de içine alan İstanbul'daki, 'İstihbarat koordinasyon eksikliği' saptamasından duyduğu rahatsızlık yatıyordu.

Devamı..

Amina Lawal'ın recm davasının ardından


Yasemin İnceoğlu
Aşağıdaki e-posta mesajı okuyan çoğu kişi gibi belki siz de dilekçe imzalayıp kopyalayarak yeni bir e-posta ile elinizdeki tüm adreslere göndermiştiniz. Önce mesajı hatırlamakta yarar var: AMİNA LAWAL 3 HAZİRAN?DA RECM EDİLECEK-LÜTFEN OYLAYIN, Zina ile suçlanarak 19 Ağustos 2002?de recm (taşlanarak öldürülme) cezasına çarptırılan Amina Lawal hakkındaki karar, Nijerya Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı.

Devamı..